Konec nadějí
„Vláda Svazu sovětských socialistických republik, jednajíc se souhlasem vlád Bulharské lidové republiky, Maďarské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Polské lidové republiky, a vláda Československé socialistické republiky se dohodly na tom, že část sovětských vojsk, nacházejících se v Československé socialistické republice, zůstává dočasně na území Československé socialistické republiky za účelem zajištění bezpečnosti zemí socialistického společenství před sílícími revanšistickými snahami západoněmeckých militaristických sil.“
Smlouva mezi ČSSR a SSSR o dočasném pobytu vojsk, 16. říjen 1968
Dne 26. srpna 1968 podepsala československá delegace v hlavním městě SSSR tzv. moskevský protokol. V tajném dokumentu souhlasila vedle jiného se zrušením závěrů mimořádného Vysočanského sjezdu KSČ. Zavázala se k čistkám ve vedení médií, faktickému obnovení cenzury i k tomu, že zabrání projednávání okupace v Radě bezpečnosti OSN.
Když se politici vrátili do Československa, veřejnost jim příliš nedůvěřovala. Nechtěli totiž o výsledcích jednání otevřeně hovořit. Teprve Alexander Dubček si část veřejnosti opět naklonil, když občany v emotivním projevu ujistil, že v reformách se bude pokračovat, byť pomaleji. Jak se však v následujících týdnech ukázalo, reálná politika se již ubírala zcela jiným směrem.
Z čela Národní fronty byl 6. září 1968 odvolán František Kriegel, jediný z politiků, který moskevský protokol odmítl podepsat. Svoji funkci zanedlouho ztratil také ředitel televize Jiří Pelikán a ředitel rozhlasu Zdeněk Hejzlar. Na podzim 1968 sám rezignoval na funkci tajemníka Ústředního výboru KSČ Zdeněk Mlynář, jeden z hlavních autorů Akčního programu.