text
Fotografie z odhalení pomníku Jana Palacha v srpnu 1978 (Zdroj: Živé pochodně)
Budova Velehradu. Pomník Jana Palacha je umístěn vlevo od vchodu (Zdroj: Velehrad)
Pomník Jana Palacha v Londýně (Zdroj: Velehrad)
První strana Velehradského z(s)pravodaje z ledna 2009 (Zdroj: Velehrad)
Fotografie osvětleného pomníku v Londýně, 19. leden 2009 (Foto: Jan Jůn)

Pomník Jana Palacha

Londýn, 22 Ladbroke Square

„Kdyby se nás Jan zeptal, zdali má uskutečnit své rozhodnutí, naše odpověď by vyzněla v rozhodné: NE! Člověku není dovoleno vzít si život. Když však svůj úmysl provedl, jako křesťané neodsuzujeme, nýbrž se snažíme vidět a uznat motivy, proč tak učinil...“

Jan Lang, srpen 1978

Při příležitosti desátého výročí srpnové okupace Československa byl v Londýně odhalen pomník Jana Palacha. Od srpna 1978 je umístěn na budově Velehradu, českého a slovenského krajanského střediska, které vzniklo v roce 1964. Pomník vznikl z iniciativy zakladatele Velehradu, jezuity P. Jana Langa (1919–2007). Slavnostního odhalení se zúčastnila řada krajanů a britských politiků.

Prostý reliéf s motivem hořící postavy vytvořil český výtvarník František Bělský (1921–2000), který v období nacistické okupace působil jako příslušník československé zahraniční armády ve Francii a ve Velké Británii. Po válce se vrátil do Československa, ale po únoru 1948 opět odešel do Velké Británie. U pomníku Jana Palacha se pravidelně konají pietní vzpomínkové akce.

Palachův čin měl ve Velké Británii také další ohlasy. V Londýně například působila v letech 1974–1990 exilová tisková agentura Palach Press Limited, kterou řídil Jan Kavan.